فرم ورود


عضو نیستید ؟


برای استفاده از امکانات سایت و دریافت کارت باشگاه مشتریان گیلانک میبایست عضو شوید

+ عضویت در گیلانک

انواع کفش ها در طول تاریخ

انواع کفش ها در طول تاریخ

قبلا در رابطه با اينكه استايل هاي مختلف كفش چگونه و از كجا آمده اند مطالبي ارائه داديم، در اين مطلب به چگونگي پيدايش انواع ديگر كفش در طول تاريخ مي پردازيم.

پيرو مقاله قبلي، در اين مطلب شما را با پيدايش انواع ديگر كفش در طول تاريخ آشنا مي نماييم.

کفش های چوب پنبه ای

در سال 1938 رژیم فاشیست کشور ایتالیا را از چرم قابل بهره برداری خالی کرده بود و سالواتوره فراگامو که یک طراح بود، کفش های چوب پنبه ای را طراحی کرد و به تولید رسید. بعد از آن زمان این کفش ها محبوب شدند و در سراسر دنیا یافت می شد که افراد محبوبی مانند کیم کارداشیان و کیت میدلتون نیز از این مدل کفش ها استفاده می کنند.

کفش های چوب پنبه ای

موکاسین های لوکس

این نوع کفش ها در سال 1953 توسط برند گوچی ابداع شد. موکاسین ها در طی زمان پیشرفت کردند و در پاییز و زمستان 2015 ودلی خزدار از آنها وارد بازرا شد. ستاره معروف آدری هپبتورن، از طرفداران موکاسین ها بود.

موکاسین های لوکس

کفش های پاشنه سوزنی

بر این کفش ها نام یک چاقو را گذاشتند که تیغه ی آن مانند سوزن بود، نام آن استیلتو بود. پاشنه سوزنی ها در سال 1950 بسیار معروف شدند. البته در قرن 18 هم می شد این مدل کفش ها را یافت اما راجر ویویر پاشنه سوزنی ها را دوباره زنده کرد و موجب گسترش آنها شد. در تمام سالهای دهه 90 می توان در این استایل کفش ها را یافت.

کفش های پاشنه سوزنی

کفش های آگ

کفش های آگ را تا سال 1978 فقط موج سواران استرالیایی استفاده می کردند. استفاده آن ها از این کفش ها برای گرم کردن پاهایشان بود، به این صورت که وقتی از آب خارج می شدند این کفش ها را به پا می کردند که پاهایشان گرم شود.

برند تولید کننده کفش های آگ کم کم به فکر صادرات این کفش ها افتاد که در اوایل سال های دهه 2000 فروش بسیار خوبی کرد و همه ی ستاره های هالیوود بین دو سکانس فیلم برداری یا حداقل در تعطیلات آن ها را به پا می کردند.

کفش های آگ

بسکت

فروش کفش های ورزشی در سال های دهه 50 بود که فروششان افزایش یافت اما در سال های دهه 80 کفش های تنیس با جین فوندا و مد ایروبیک بود که به دنیای مد وارد شد. هرچقدر که چهره های سرشناس بیشتری این کفش ها را به پا می کردند و محبوب تر می شد، مارک های بیشتری این کفش ها را تولید می کردند. برند هایی مانند:

 New Balance, Stan Smith, Nike, Reebok

بسکت

صنعت کفش در ایران

استفاده از کفش در ایران نیز سابقه دور و درازی دارد. بر اساس سنگ نوشته هایی که از ایران باستان به جا مانده اند قوم مادها اولین استفاده کنندگان از کفش بودند. کفش هایی که مردها آن زمان استفاده می کردند مانند جوراب های چرمی بود.

در دوران هخامنشی استفاده از کفش ها اینگونه بود که شاهان کفش های قرمز رنگ، سربازها کفش هایی زردرنگ، ماهیگیران کفش های جلوبسته و مدیران چکمه های پاشنه بلند به پا می کردند.

حتما برای شما هم جالب خواهد بود که بدانید کفش های پاشنه بلند را ایرانی ها به اروپا بردند. در دوران صفویه، نحوه لباس پوشیدن ایرانی ها به خصوص در غرب اروپا محبوب شد و کفش های ایرانی ها هم به فرهنگ آنها پیوست.

در دوران صفویه و قاجار، کفش های گوناگونی در ایران تولید می شد که متناسب با شرایط اقلیمی و آب و هوایی آن منطقه بود. برای مثال در کردستان کفش هایی از نخ و گیوه می ساختند، در جنوب ایران از برگ نخل برای تولید کفش استفاده می کردند. در زمان صفویه سفیران خارجی که به ایران آمدند، طرز پوشش خاصی داشتند که در بین ایرانیان رواج پیدا کرد.

از کفش های قدیمی ایران می توان از صندل، سگکی، ارسی، نعلین، قندره، دهان دولچه ای و چاروق نام برد.